sobota, 13 kwietnia 2013

Jak przekuć porażkę w sukces

jak zmienić porażkę w sukces, sukcesy, porażki

Porażka to najczęściej coś, czego za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć, coś nieprzyjemnego, co uderza w nasze poczucie własnej wartości, co może załamać. Sukces tymczasem stawiamy w opozycji do porażki. Mówimy, że dążymy do sukcesu, lecz jednocześnie powinniśmy zaakceptować fakt, że porażki są jego częścią. Nie da się przecież bez wysiłku lekko, łatwo i przyjemnie dojść do upragnionego celu. Zawsze zdarzy się nam jakaś mała przegrana. Jednak ważne, by mimo porażek nigdy nie ustawać w drodze i konsekwentnie dążyć do celu. Jak zatem przekuć porażkę w sukces?

Pamiętaj, że nie ma porażek

Czytałam kiedyś zdanie, że nie ma porażek. Każda z nich jest tylko informacją, co należy zrobić, poprawić w sobie i w działaniu, by odnieść sukces. Takie myślenie sprawia, że dążąc do czegoś zaczynamy postrzegać porażkę jako nieodłączną część sukcesu, swego rodzaju drabinę, po której wspinamy się do celu. Warto w tym momencie zacząć zadawać sobie pytania, analizować to, co uważamy za porażkę: co dzięki temu zyskuję? dlaczego tak się stało? co powinnam w sobie udoskonalić? czego się nauczyć? co poszło nie tak i jak to poprawić? Odpowiedzi na te pytania, wnioski wyciągnięte z porażki pomogą nam w przyszłości osiągnąć cele, które sobie założyliśmy. 


Zmień postrzeganie

To jak postrzegamy porażkę zależy tylko od nas. Od tego, co chcemy o niej myśleć. Jeśli rozumiemy ją jako coś strasznego, co nas zabija, ściąga w dół, pokazuje, że jesteśmy beznadziejni, to tak rzeczywiście się stanie. Będziemy się tak czuli i nie będziemy mieli motywacji, by znów spróbować osiągnąć sukces. Jeżeli natomiast potraktujemy porażkę tylko w kategoriach informacji, co jeszcze trzeba doszlifować, to będziemy odpowiednio zmotywowani, by wstać i podążać dalej do celu, jaki sobie założyliśmy.

Czasem bywa tak, że pozorny sukces okazuje się porażką, a porażka - sukcesem. Przecież kiedy tracimy pracę, której nie lubiliśmy, tak naprawdę otwierają się przed nami nowe możliwości, prosta droga do sukcesu. Warto o tym pamiętać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.