wtorek, 2 kwietnia 2013

Nie ma sytuacji bez wyjścia

jak znaleźć wyjście z trudnej sytuacji

Dziś w książce o podstawach coachingu przeczytałam bardzo mądre zdanie: "Jeśli słyszysz, że nie ma rozwiązania, znaczy to, że rozwiązanie jest, tylko jeszcze nikt go nie wymyślił"*. Ile razy słyszałam, że ktoś znajduje się w sytuacji bez wyjścia? I nie chodziło tutaj o ciężką chorobę, ale o brak pracy, mieszkania, trudności finansowe, niepowodzenia w życiu osobistym. Skąd się bierze to poczucie bycia postawionym pod murem? Z poczucia beznadziejności swojej sytuacji? Z bezradności? A może to coś więcej?

Zmień sposób myślenia!

Kiedyś czytałam historię kobiety, która bała się, że zostanie z dnia na dzień bez dachu nad głową. Groziła jej eksmisja z mieszkania, które zajmowała, a w którym nie miała prawa przebywać. Ta kobieta miała dziecko. Pisała na forum i prosiła o pomoc. Była inteligentną osobą, która jednak nie wpadła na tak proste, choć chwilowe rozwiązanie, jak dom samotnej matki. Myślała, że takiej instytucji nie ma w jej okolicy, a jeśli jest, to że z różnych powodów jej nie przyjmą. Nawet nie spróbowała się tam udać. Pisała, że to sytuacja bez wyjścia, miała nawet myśli samobójcze. Jednak pod wpływem naszych przekonywań zmieniła nastawienie, wykonała jeden telefon i w niedługim czasie mieszkała już w pięknym pokoiku razem ze swoim maleństwem. Jaki stąd morał? Wystarczy zmiana schematu myślowego, zmiana nastawienia na bardziej pozytywne a przede wszystkim - podjęcie działań.

Zmień bezczynność na działanie!

To następny powód, dla którego tak wiele sytuacji wydaje się skomplikowanymi - niechętnie podejmujemy działanie. O ileż lepiej jest siedzieć, marzyć i... nic nie robić? Działanie to zmiana, to ryzyko. Zawsze może się nie udać. Ale jeśli pozbędziesz się lęku przed działaniem, to sytuacja nagle przestanie być tak trudna i znajdziesz rozwiązanie dla przytłaczających cię problemów.

Postaw przed sobą konkretne cele!

Pamiętaj: nigdy nie jesteś w sytuacji bez wyjścia. Zmień perspektywę. Naucz się nowego, innego niż do tej pory sposobu działania. Zmień nawyki myślowe. Postaw przed sobą pozytywne cele. Masz długi, zaciągnięte kredyty, których nie jesteś w stanie spłacić? Postaw przed sobą cel: spłacę wszystkie długi. Weź kartkę i długopis i spisz wszystkie pomysły, które wpadną ci do głowy i które pomogą ci osiągnąć zadanie. Zapytaj rodzinę i znajomych, co oni zrobiliby w takiej sytuacji. Możliwe, że dzięki nim znajdziesz rozwiązanie swoje problemu i przybliżysz się do celu. Czasem przejmując czyjś sposób myślenia, cudzą perspektywę, jesteśmy w stanie znaleźć nowe rozwiązania.

*Tomasz Dulewicz, ABC coachingu.

6 komentarzy:

 1. ja też dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tez dziękuję ale rodzinę cieszy sytuacja bez wyjścia :(

  OdpowiedzUsuń
 3. też uważam, że nie ma sytuacji bez wyjścia, trzeba tylko chcieć ,,przewrócić świat do góry nogami" no chyba, że............tak ki się tylko wydaje bo nie jestem w takiej sytuacji:(

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za ten post, dodał mi otuchy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co. Jeśli potrzebujesz wsparcia, to zapraszam do kontaktu na priv. Formularz znajduje się w prawej kolumnie bloga.

   Usuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.