wtorek, 13 sierpnia 2013

Jak dostrzec szansę w zmianie, na którą nie mamy wpływu?


Czasem, gdy wydaje nam się że mamy stuprocentowy wpływ na nasze życie dzieje się coś, co wywraca je do góry nogami. Jeśli ta zmiana jest negatywna, np. utrata pracy czy rozpad związku, to po pierwszym szoku najczęściej przychodzi kryzys, nierzadko również załamanie. Może nam się wówczas wydawać, że nastąpił właśnie nasz mały, prywatny koniec świata, zaczynamy dzielić życie na okres "przed" i "po" tym wydarzeniu. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, by mimo wszystko przetrwać i by umieć wykorzystać tę negatywną zmianę do własnego rozwoju. Często łatwiej jest pogrążyć się w rozpaczy i stagnacji, niż podnieść się, przeanalizować to, co się stało i ruszyć do przodu. Podjęcie działania w trudnej momencie życia wymaga przestawienia swoich myśli na inne tory, odwrócenia ich od "dołka" i zwrócenia się ku górze.

Jak to zrobić? Jak wykorzystać zmiany życiowe do osobistego rozwoju? Jak skorzystać na zmianie? Przyjrzyjmy się sytuacji, w której po kilku latach ciężkiej, lojalnej, efektywnej pracy nagle nie spodziewając się dostajesz wypowiedzenie. Przeżyłam to, więc wiem, o czym piszę. Na początku jest szok, niedowierzanie, chwila, w której wszystkie plany na najbliższą przyszłość walą się jak domek z kart. Wraz z utratą poczucia bezpieczeństwa pojawia się nienawiść do osoby, która nas w ten sposób skrzywdziła, potraktowała niesprawiedliwe, skupiając się tylko na swoim zysku. Z perspektywy czasu wiem, że te wszystkie negatywne odczucia są naturalną reakcją, nie do uniknięcia, ale ważne jest, by nie być w tym stanie za długo.

Jeżeli więc w twoim życiu stało się coś, czego nie chciałaś, ale na co nie miałaś wpływu, jeśli straciłaś pracę, rozpadł się twój związek lub stało się coś innego, co przewróciło twoje życie do góry nogami, to spróbuj wykorzystać to jako okazję na nowe, piękniejsze, bogatsze życie. 

NIE BÓJ SIĘ
Weź kartkę i wypisz kilka rodzajów wyjścia z tej sytuacji. Jeśli masz z tym problem, to spróbuj wyobrazić sobie, że robisz to dla swojej przyjaciółki będącej w analogicznej sytuacji - pozwoli ci to zdystansować się i zyskać nową perspektywę. Po chwili przed tobą będzie lista rozwiązań, a ty będziesz czuła się bezpieczniej.

MYŚL POZYTYWNIE
Zastąp negatywne myśli typu "Jak sobie poradzę?", "Nie poradzę sobie", "Nie nadaję się do niczego" itp. pozytywnymi, np. "Jestem silna i świetnie daję sobie radę w każdej sytuacji", "Wychodzę obronną ręką z każdej opresji", "Będzie dobrze, poradzę sobie z tym" itp. Powtarzaj to tak, jakbyś afirmowała. Po pewnym czasie twoja podświadomość zaprogramuje się na sukces, a ty poczujesz się dużo pewniej.

PRZYPOMNIJ SOBIE, O CZYM MARZYŁAŚ
Pomyśl, co zawsze chciałaś zrobić, jakie były twoje życiowe cele i marzenia w okresie "przed". Chciałaś zacząć uczyć się hiszpańskiego? Skończyć studia? Podróżować? Założyć firmę? Zapisać się na specjalistyczny kurs? Wykorzystaj czas "po" na zrealizowanie swoich celów. Jeśli aktualnie jesteś bezrobotna, to spróbuj znaleźć darmowe kursy internetowe - oferta jest spora i bardzo ciekawa, może akurat znajdziesz coś dla siebie?

Warto w negatywnej zmianie dostrzec szansę. Zawsze chciałam robić coś na swój rachunek, być sama sobie szefem, wykorzystać mój potencjał i moje talenty do tego, by pomagać innym, a jednocześnie zarabiać. Negatywne wydarzenie, na które nie miałam wpływu pokazało mi, że dam sobie radę w każdej sytuacji, że jest to tak naprawdę szansa, aby wziąć życie w swoje ręce, nauczyć się myśleć innymi kategoriami, bardziej biznesowo. Wzmocniło się moje poczucie własnej wartości, pewność siebie, zyskałam pewność, że jestem silna i kreatywna. Oczywiście trochę to wszystko trwało, musiałam zacząć zmieniać nawyki myślowe, ale dziś wiem, że to, co negatywne, co zdarza się nierzadko wbrew mojej woli tak naprawdę staje się okazją, którą można świetnie wykorzystać do samorozwoju, do wzrostu i wzbogacenia się.

Wykorzystaj zmianę jako życiową szansę, zapomnij o stagnacji, działaj!

1 komentarz:

  1. Myślę, że słowa "myśl pozytywnie" są najważniejsze. Nieważne co się będzie działo, ważne by nie wyciągać pochopnych negatywnych wniosków.
    Pozdrawiam Paweł Zieliński

    http://twojwybortwojaprzyszlosc.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.