poniedziałek, 15 września 2014

Jak pokochać siebie


Naprawdę akceptujesz siebie, taką jaką jesteś? Wszystkie swoje fałdki, dodatkowe centymetry, niedoskonałości urody i intelektu? Wszystkie wiemy, jak ważna jest miłość do siebie, jak ważny jest zdrowy egoizm, ale czy rzeczywiście kochamy siebie? 

Kiedyś w komentarzach dostałam pytanie: Ok wszystko fajnie, ale JAK pokochać siebie? No właśnie. Miłość do innych osób przychodzi nam niejako naturalnie. Trudno powiedzieć, kiedy poczułyśmy ją do naszych rodziców, dziadków i rodzeństwa. Wiemy, kiedy zauroczenie partnerem przerodziło się w miłość i pamiętamy pierwsze spojrzenie w oczy naszego nowo narodzonego dziecka, od którego zaczęła się wielka przygoda zwana macierzyńską miłością. Naszym bliskim nie szczędzimy miłych słów i komplementów, ale samej sobie często dorzucamy zmartwień zadręczając się własnym wyglądem i charakterem. Mówimy, że jesteśmy takie czy inne i zazwyczaj te określenia są negatywne. Komuś, kogo kochamy nigdy byśmy tak nie powiedziały, prawda? 

A gdyby tak miłość własną zacząć praktykować codziennie? Tak jak mycie zębów - robimy to niemal odruchowo, bez kontroli, po prostu wstajemy, idziemy do łazienki i bierzemy szczoteczkę. Troska o siebie, akceptacja siebie powinna nam przychodzić tak samo łatwo i być tak samo naturalna. Dziś napiszę, jak zacząć ćwiczyć się w miłości własnej. Oczywiście jest to proces, coś czego się uczymy i nad czym trzeba pracować przez lata. Coś, co nigdy się nie kończy, ale w trakcie trwania przynosi znakomite efekty. Zachęcam do wykorzystania zgromadzonych poniżej sposobów. To znakomite ćwiczenia pomagające w pracy nad sobą, nad swoimi myślowymi nawykami, dzięki którym zwiększy się twoja samoocena.


Nie porównuj się z nikim

Unikaj myśli, które mówią, że nie jesteś wiele warta, bo ktoś jest lepszy. Jesteśmy wyjątkowe, wspaniałe, piękne, mamy wiele talentów. Różnimy się od siebie i to coś niezwykłego. Nikt nie jest lepszy bądź gorszy. Po prostu każdy z nas posiada jakąś umiejętność, która nas wyróżnia. Ty też masz coś, czym się wyróżniasz. Znajdź to i pielęgnuj w sobie.

Zrób listę swoich dobrych cech

Kiedyś spisałam taką listę dla bliskiej przyjaciółki - było tam 40 cech pozytywnych rzeczy, cech charakteru i umiejętności, które czynią ją wyjątkową. Ty też je masz. Może nawet znajdziesz więcej :). Poproś swoich przyjaciół, by powiedzieli ci, co dobrego w tobie widzą. Najbliższe osoby zazwyczaj dostrzegają w nas więcej dobra,  niż my sami widzimy.


Zrób listę swoich najlepszych osiągnięć 

To może być np. dobrze napisana matura, ukończone studia, dobra praca. Nie mów, że ich nie masz - każdy ma jakieś. Przyjrzyj się gotowej liście: zobacz, jak wiele zdobyłaś, jak wiele zawdzięczasz głównie sobie, swojej pracy i swojemu poświęceniu. To ćwiczenie pokaże ci, jak wiele warta jesteś i ile potrafisz. Przypomni ci o twojej wewnętrznej sile.

Myśl o sobie wyłącznie dobrze

Każdy głos ponurego wewnętrznego krytyka natychmiast zastępuj polemiką. Zamiast "ale jestem gruba, wyglądam jak stary kaszalot" pomyśl: "jestem piękna i akceptuję siebie taką, jaką jestem, moje ciało jest wyjątkowe, a ja mogę je dowolnie kształtować, łatwo mi się poddaje".

Dbaj o siebie

Pod tym hasłem kryje się wiele, ale pomyśl: to ty masz być dla siebie najważniejsza, zadbaj więc o siebie jak o najlepszą przyjaciółkę. Wysypiaj się, odpoczywaj, przystopuj z kawą i drinkami. Zacznij się więcej ruszać, ćwiczyć, jeśli możesz to biegaj, ruszaj się na świeżym powietrzu. Stosuj techniki relaksacyjne, by zminimalizować wpływ stresu na twoje życie.

Mam nadzieję, że regularne stosowanie moich rad pomoże ci pokochać mocniej tę wyjątkową i piękną istotę: samą siebie. 
  

1 komentarz:

  1. Fajnie napisałaś, że proces :) Stety niestety ale tak jak większość rzeczy akceptacja również nie wydaje mi się następować za pstryknięciem palca czy dotknięciem czarodziejskiej różdżki, tak jak piszesz to szereg kwestii które trzeba sobie uświadamiać i włączać w życie. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.