piątek, 8 maja 2015

7 błędnych przekonań na temat szczęścia

czym jest szczęście, jak być szczęśliwy

Szczęście to najważniejsza rzecz w naszym życiu. Jest jego celem oraz nadrzędną, dominującą ideą. Wszyscy chcielibyśmy być szczęśliwi, ale nie każdemu się to udaje. Może to wynikać np. z błędnego rozumienia, czym jest szczęście. Przyjrzyjmy się zatem 7 mitom dotyczącym szczęścia.


Mit nr 1: Będę szczęśliwa, jeśli kupię/dostanę wszystko, co zechcę. 

FAKT: Oczywiście, kiedy kupisz wymarzony dom, samochód lub dostaniesz prezent czujesz się szczęśliwy i spełniony. Ale to tylko chwilowe odczucie. Nie da się go zatrzymać na dłużej. Dlatego pojawia się pragnienie posiadania kolejnej rzeczy. A potem następnej i następnej. Niestety, nigdy nie osiągniesz momentu, w którym powiesz: Posiadam już absolutnie wszystko, nareszcie jestem szczęśliwy.


Mit nr 2: Będę szczęśliwy wyłącznie wtedy, gdy osiągnę sukces.

FAKT: Jasne, że gdy wygrywasz, to czujesz euforię i radość, ale te uczucia są ulotne. Samo dążenie do sukcesu, czyli stawianie sobie celów, angażowanie się w nie poprzez nierzadko ciężką pracę, powinno ci dawać satysfakcję. Ten proces sam w sobie jest wartością, niezależnie, czy cel zostanie osiągnięty, czy nie.

Mit nr 3: Jestem pechowcem, nigdy do niczego nie miałem szczęścia...

FAKT: To tylko twoje osobiste, subiektywne przekonanie, zresztą całkowicie błędne. Bezustannie myśląc o pechu przyciągasz go. Podświadomie programujesz się na przeżywanie niepowodzeń. Naucz się dostrzegać pozytywne strony swojego życia, a jeśli ich nie widzisz, to poproś o pomoc kogoś bliskiego. Inni ludzie patrząc na twoje życie z innej perspektywy pomogą ci w nim dostrzec to, co cenne i piękne. Zdziwisz się, jak wiele osób będzie się chciało z tobą zamienić.

Mit nr 4: Szczęśliwi możemy być tylko w stałym związku/Szczęśliwa mogę być tylko z daną osobą.

FAKT: Warto nauczyć się kochać i akceptować i czerpać radość z obcowania z samym sobą. Jednocześnie będąc z kimś nie można się od niego uzależniać. Dobry związek to taki, w którym dwie odrębne, pewne swojej wartości osoby dają sobie nawzajem prawo do bycia sobą.
"Posiadając" kogoś na własność jedynie go uprzedmiotowisz. Nie zapewnisz sobie tym szczęścia i poczucia pewności. Będziesz przepełniony obawą, że ta osoba kiedyś od ciebie odejdzie. Będziesz starał się ją zamknąć przed światem, zdominować, stanie się ona twoją obsesją.

Mit nr 5: Będę szczęśliwy, gdy nie będę cierpieć.

FAKT: Cierpienie jest nieodłączną częścią naszego życia. Akceptując je uczymy się żyć w pełni. Szczęśliwy człowiek pozostaje taki w zdrowiu i chorobie, odnosząc sukcesy i porażki. Szczęście to stan umysłu, a nie dostatek lub brak czegoś.

Mit nr 6: Nie mam szczęścia do facetów/dziewczyn.

FAKT: Może podświadomie wybierasz nieodpowiednie osoby? Może swoją mową ciała, mimiką, gestami komunikujesz swoją desperację i przyciągasz osoby, które to wykorzystują? Warto przeanalizować wszystkie związki i relacje, w których się kiedyś było pod kątem podobieństw. Często jest tak, że podświadomie szukamy kogoś, kto zaspokoi jakąś nieuświadomioną potrzebę, którą mamy. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie terapia, podczas której zidentyfikujesz i uleczysz tę potrzebę.

Mit nr 7. Szczęście nie zależy ode mnie. To kwestia przypadku, ślepego losu itp.

FAKT: Myśląc w ten sposób przerzucasz odpowiedzialność za swoje życie na zewnętrzne okoliczności. A tymczasem nikt nie ma władzy nas twoim życiem, poza tobą samym.
Kiedy weźmiesz swój los w swoje ręce na początku poczujesz dyskomfort, ale później drobne zmiany w twoim życiu staną się dla ciebie źródłem radości.

Czy któreś z tych przekonań wygląda dla ciebie znajomo? Jeśli tylko pozbędziesz się ich, możesz być naprawdę szczęśliwy. Nie potrzebujesz wielkich pieniędzy, błyskotek, sukcesów i innych ludzi, by osiągnąć pełnię zadowolenia z życia. Szczęście nie zależy od nikogo i niczego, poza tobą. Ono jest decyzją, stylem życia, pozytywnym nastawieniem. Nie bierze się "skądś", ani znikąd. Po prostu jest wyborem takiej, a nie innej życiowej drogi. Pamiętaj, nie ważne, co posiadasz, ani kim jesteś: po prostu zasługujesz na to, by być szczęśliwy. Ale czy będziesz, to już zależy od ciebie.


"Nie ma drogi do szczęścia. Szczęście jest drogą". Thich Nhat Hanh

 

5 komentarzy:

 1. Warto zweryfikować niektóre poglądy zwłaszcza jeśli chodzi o szczęście ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi obecnie najbardziej bliskie są pierwsze dwa pkt. Ostatnio dużo się dzieje w moim życiu. Wiele jakby się wydawało jest efektem przyczyny i skutku. Stoję na granicy człowieka niezadowolonego z życia a człowieka spełnionego. Takie dwie skrajności. Przekonanie o szczęściu tuż za rogiem tym bardziej silne kiedy osiąga się sukcesy. Z drugiej strony wiem już że euforia osiągnięcia celu jest krótkotrwała, natomiast świadomość dążenia do marzeń daje spełnienie :-) Dziękuje :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczęście to taki stan, trwanie - mimo przeciwności, mimo porażek, mimo błędów, za które trzeba naprawdę drogo płacić - wierz mi, wiem co mówię ;).
   Sukces jest baaardzo względny. Czy jeśli zdarzy się tak, że poszybujesz w dół, to będzie to oznaczać, że staniesz się nieszczęśliwy? Wątpię ;). Tak naprawdę NIC się nie zmieni - życie to proces, a szczęście to stan ducha w tym procesie. Temat rzeka, jeszcze coś o tym napiszę, mam nadzieję, że wkrótce :).

   Usuń
 3. Wiem to wszystko, po prostu czasami zapominam że całe szczęście zawsze jest tu i teraz. Jeżeli szukam go za rogiem to zawsze będzie czegoś brakować. Jak pies biegnący za swoim ogonem. Od dzisiaj zacząłem praktykować coś co kiedyś robiłem, zacząłem praktycznie wracać do teraźniejszości. To niesamowite że już po kilkunastu chwilach w ciągu dnia można poczuć się błogo :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że niekiedy uzależniamy swoje szczęście od kogoś lub czegoś zamiast znaleźć je w sobie, w pasji, którą mamy, w tym co nas spotyka.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.