środa, 19 sierpnia 2015

"Nie tłumacz się, działaj!"


Niedawno wpadła mi w ręce książka napisana przez klasyka - Briana Tracy - "Nie tłumacz się, działaj!". Ach... bardzo na czasie dla mnie. Jestem w trakcie bolesnego wypracowywania nowych nawyków, a ta pozycja właśnie o tym traktuje. Jej autor w prosty sposób wyjaśnia tajemnicę sukcesu, upatrując jej w samodyscyplinie. Całe 250 stron zostało poświęcone temu zagadnieniu, a na końcu znajduje się miejsce na notatki, chyba nie częsta praktyka wydawnicza w obecnych czasach.

Zawsze staram się wyciągnąć z czytanej książki dziesięć najważniejszych tez. W tym przypadku także.

1. "Samodyscyplina to zdolność robienia tego, co trzeba, kiedy trzeba i bez względu na to, czy nam się chce, czy nie". Cytat trafia w samo sedno - zwłaszcza ostatnie kilka słów. Bo zazwyczaj po prostu nam się nie chce :). Bo chcemy mieć wszystko na już, żeby było szybko, miło i przyjemnie. Ciężko wbić sobie do głowy, że jak wykażemy się sprężem (i będzie bolało, będzie długo, trzeba się będzie poświęcić), to za jakiś czas, raczej dłuższy niż krótszy dostaniemy to, na co zapracowaliśmy - i co wymarzyliśmy sobie. 

2. Chcesz osiągnąć sukces (czymkolwiek on dla ciebie jest)? To naśladuj tych, którzy już go osiągnęli. Powstrzymaj się od bezsensownych działań, które prowadzą donikąd. Rób tylko to, co prowadzi tam, dokąd chcesz dojść.

3. Każdy z nas ma jakieś ograniczenia, których już nie przeskoczy, jak choćby te wynikające z genów. Jednak dzięki wewnętrznemu zdyscyplinowaniu może zajść bardzo daleko, tak jak się wielu ludziom nawet nie śniło, można pokonać wiele barier, rozwijać się i zdobywać zaplanowane cele.

4. Najwięksi wrogowie sukcesu to "linia najmniejszego oporu" i "współczynnik doraźnej korzyści". Bardzo trafnie ilustruje to mentalność osób, które raz na jakiś czas (na szczęście coraz rzadziej) wchodzą na mojego bloga na frazy "jak osiągnąć sukces bez wysiłku", "jak zarobić łatwo i szybko", "afirmacje na pieniądze". Uwaga, łatwiźnie i lenistwu mówimy zdecydowane NIE!

5. Samokontrola wiąże się z wyrzeczeniami. Trzeba odpuścić to, co miłe i łatwe, mając na uwadze jedynie ciężką pracę. Koniec ze spaniem do 10-tej, od teraz rusz się z łóżka o 6.30, jeśli chcesz zarabiać lub zrzucić 20 kg, lub po prostu chcesz osiągnąć to, co jak według ciebie da ci szczęście.

6. Myśl długofalowo. Nie o tym, co jest teraz, takie fajne i łatwo dostępne, bo to odwodzi cię od głównego celu. Natychmiastowe korzyści nie sprawią, że sukces będzie tak samo bliski.

7. Spraw, by samodyscyplina stała się twoim nawykiem. Tylko wtedy osiągniesz swój wielki cel.

8. Samodyscyplina jest niezbędna we wszystkich płaszczyznach naszego życia - w biznesie, finansach i szeroko pojętym życiu osobistym. Kolejne rozdziały książki traktują o wszystkich niemalże dziedzinach i o tym, jak zrobić, by działanie weszło nam w nawyk. 

9. Koniec z wymówkami! To pójście  na łatwiznę, a tego nie potrzebujemy.

10. Książka to swego rodzaju kompendium, know how osiągania sukcesu. Każdy rozdział składa się z kilkunastu, kilkudziesięciu krótkich podrozdziałów napisanych prosto i przejrzyście. Odwołania wprost do życia, do badań naukowych, cytaty filozofów i nie tylko sprawiają, że tekst jest przystępny i łatwy w odbiorze. Serdecznie polecam - tym, którzy chcą osiągnąć coś konkretnego, nie boją się bólu i wyrzeczeń i znajdują radość w działaniu!
 

1 komentarz:

  1. Skutecznie zachęciłaś mnie do przeczytania. Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.