wtorek, 17 listopada 2015

Top 7 lektur dla kobiet w toksycznych związkach


Książki są często balsamem dla duszy - szczególnie tej udręczonej trwaniem w toksycznej relacji - takiej, w której partner stosuje manipulacje, pije, zdradza, znęca się psychicznie i fizycznie. Często, kiedy osiągamy dno, kiedy zaczynamy bać się o swoje życie, zdrowie, kiedy czujemy, że straciłyśmy swoją godność, że nie mamy już nic, żadnej "siebie", dopiero wtedy decydujemy się na odważny krok zerwania takiego wyniszczającego związku. Najlepiej wtedy pójść na terapię, ale nie zawsze to możliwe, choćby z braku czasu i pieniędzy - godzina konsultacji z psychologiem do tanich nie należy, a bezpłatne poradnie psychologiczne są tylko w dużych miastach. Wtedy można poratować się lekturą - wcale nie łatwą, ale dającą ulgę, pozwalającą rozpracować mechanizmy, które rządzą naszą psychiką, a które sprawiły, że pozwoliłyśmy sobie na wejście w niszczącą nas relację. Poniżej przedstawiam krótką, liczącą kilka pozycji listę książek, blogów i stron internetowych - obowiązkowych dla każdej kobiety, która zdecydowała się na odejście od toksycznego partnera, chłopaka lub męża.

Robin Norwood "Kobiety, które kochają za bardzo". I bardzo chcą mieć idealny związek z wymarzonym facetem, a tymczasem są emocjonalnie uzależnione od toksycznego wampira emocjonalnego, niedojrzałego Piotrusia Pana tudzież socjopaty nie potrafiącego kochać. Lub każdego innego typa, który zamiast rozmawiać manipuluje,a w zamian pójścia na kompromis wzbudza poczucie winy. Ta książka to taka mała terapia w pigułce, która pomoże ci zmienić myślenie o sobie i o związku, otworzy oczy i wskaże kierunek, w którym powinnaś podążyć decydując się na rozstanie.

Susan Forward "Szantaż emocjonalny". Autorka tworzy listę najpopularniejszych (wśród toksycznych osób) rodzajów manipulacji, które sprawiają, że czujemy się winne nawet tego, że typowi nie układa się w życiu, że szef go nie lubi, że pogoda nie taka itp. itd. I do tego podaje rozwiązania, jak się z manipulatorem zmierzyć i jak przed nim bronić.

Clarissa Pinkola Estes, "Biegnąca z wilkami". Biblia każdej kobiety, lektura, do której wraca się po kilka, kilkanaście razy - lub więcej. Przeczytaj - pokaże ci, kim jesteś, w którym miejscu jesteś, ile tracisz obecnie i co zrobić, by odnaleźć siebie. Nie ma tam gotowych recept, raczej ciągłe odwołania do mitów i archetypów, ale każda z nas intuicyjnie czuje, jak je interpretować i wpasować w nasze życie.

Blog "Moje dwie głowy", a szczególnie całe menu po lewej stronie. Czytaj po kolei.

A kiedy już przebrniesz przez trudną, bolesną lekturę bloga, zajrzyj do "Uciekamy do przodu". Będzie tam wiele gotowych recept na twoje problemy, a także wsparcie, ciepło i porządna dawka motywacji oraz merytorycznej wiedzy. A także autentyczne historie kobiet, które przeżyły coś podobnego, poradziły sobie i dziś potrafią cieszyć się życiem.

Kobieceserca.pl. Cały portal pełen wartościowej wiedzy. Testy psychologiczne pomagające zdiagnozować uzależnienie emocjonalne, poradniki, blog, spis książek, przydatne linki oraz oferta psychoterapii. Warto zajrzeć, naprawdę.

Wayne W. Dyer, "Pokochaj siebie". Dla mnie to pozycja nr 1 w kategorii rozwoju osobistego. Bez miłości własnej, bez szacunku dla samej siebie, bez otoczenia siebie opieką nie zrobisz kroku na przód. A ta książka pomoże ci zmienić nawyki myślowe, które powodują między innymi, że wikłasz się w toksyczne relacje.

Jeśli znasz inne lektury, które akurat Tobie pomogły, wpisz je w komentarzu pod postem. Może razem stworzymy listę najważniejszych książek dla kobiet, które zdecydowały się na zerwanie niszczących je relacji?

1 komentarz:

  1. Czytałam tę książkę o szantażu emocjonalnym i też mogę ją polecić.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.