piątek, 3 czerwca 2016

Dlaczego afirmacje działają?

Afirmacje to proste zdania w trybie oznajmującym, które mają za zadanie przeprogramować podświadomość: otworzyć umysł na osiągnięcie założonego celu. Nie są one magicznymi zaklęciami, które poprzez powtarzanie ich sprawią, że wygramy w totka lub zaczniemy zarabiać miliony. Ich funkcją jest pomoc w zmianie sposobu myślenia, nastawienia psychicznego, ukierunkowania myśli w stronę podjęcia działań. Ktoś kiedyś powiedział, że myśl to energia i wystarczy dopasować swoje myśli do częstotliwości tego, co chcemy mieć, kim być, by to o czym myślimy stało się naszym tu i teraz, naszą codziennością*. 

Dlaczego to działa? Otóż nie ma w tym nic nadprzyrodzonego, a jedynie neurobiologia. Kluczem jest tu system RAS (Reticular Activating System - "siatkowy system aktywujący", układ siatkowaty), znajdujący się mózgu i rdzeniu kręgowym, który filtruje docierające do nas codziennie miliardy bodźców. RAS sprawia więc, ze mózg się nie "przegrzewa" z powodu nadmiaru informacji, a do naszej świadomości dociera tylko to, co naprawdę istotne. Intensyfikując myślenie o celu, a więc afirmując i wizualizując to, co chcemy osiągnąć niejako programujemy umysł, sprawiamy że RAS wychwyci więcej odpowiednich impulsów. Ma to konkretne przełożenie na naszą codzienność: po kilku dniach lub tygodniach afirmowania zaczynamy dostrzegać odpowiednie osoby i sytuacje, mózg "otwiera się" na interpretowanie codziennych wydarzeń pod kątem danego celu. Przecież tak często zdarza nam się mówić, że coś było nam przeznaczone, zarówno w sensie pozytywnym, jak i negatywnym, prawda? Tymczasem to ani los, ani działanie istoty boskiej, ani nawet czysty przypadek, a jedynie selektywne interpretowanie docierających do nas informacji przez system RAS.

System ten może łatwo stać się narzędziem do "kształtowania" rzeczywistości, osiągania celów itp. Można go zaktywizować poprzez wizualizacje, afirmowanie, modlitwę, stosowanie prawa przyciągania, medytację itp. Ludzki mózg jest jak widać cudownym wytworem ewolucji, bogatym w funkcje, które odpowiednio - a przede wszystkim świadomie - wykorzystane mogą stać się dla nas bardzo pomocne.

*"Wszystko jest energią. Dostrój się do częstotliwości tego czego pragniesz, a w nieunikniony sposób stanie się to twoją rzeczywistością. To nie filozofia, to fizyka".

2 komentarze:

 1. Wszystkie afirmacje mają jeden cel - doprowadzić nas do realizacji naszych planów i marzeń :) Jeśli będziemy odpowiednio zmotywowani i będziemy wiedzieli czego chcemy dodając do tego afirmację mamy gwarancję, że nasz umysł będzie robił wszystko co w jego mocy by osiągnąć zamierzony cel.

  Pozdrawiam mega pozytywnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam, jak lata temu trafiłam na jakąś książkę, w której pisano właśnie o afirmacjach. Wtedy uznałam, że to grubymi nićmi szyte i książkę wyrzuciłam.

  Po kilku latach przyjęłam te wiadomości już zupełnie inaczej - dziś wiem, jaką siłę potrafią mieć afirmację, ważne, by wierzyć w to, co sobie afirmujemy :) Jak widać - nauczyciel pojawia się, kiedy uczeń jest gotowy :)

  Pozdrawiam cieplutko i życzę samych sukcesów, Kasia.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.