piątek, 24 czerwca 2016

Uwolnij się od negatywnych ludzi

Osaczające, podcinające skrzydła typy mają to do siebie, że ciężko się od nich uwolnić. Jeśli jednak nie jest to szczególnie bliska rodzina, to warto to zrobić. Jak każde uwolnienie się przyniesie to tobie same korzyści.

1. Uświadom sobie swoją wartość. Jesteś przecież niepowtarzalny, wyjątkowy i zasługujesz na to, co najlepsze. Kiedy wzmocnisz poczucie własnej wartości i nauczysz się kochać siebie, to negatywni ludzie przestaną mieć wpływ na twoje postrzeganie samego siebie. 
Cokolwiek ci nie powiedzą, jakkolwiek nie będą się starali podciąć twoich mentalnych skrzydeł, to zawsze będą skazani na porażkę. Każdą wredną, niezasłużoną krytykę zniesiesz z pobłażliwym uśmiechem na ustach, a i wkrótce o niej zapomnisz.

2. Zidentyfikuj wszystkie toksyczne typy wokół siebie. Nazwanie ich po imieniu, a nawet zrobienie listy sprawi, że łatwiej będzie ci ochłodzić wasze relacje i unikać tych konkretnych osób, a także pomoże ci znaleźć najlepszy sposób na poradzenie sobie z nimi.

3. Otwórz się na zmiany. Bo kiedy odseparujesz się od toksycznych przyjaciółek lub złośliwej ciotki wiele się w twoim życiu zmieni. Przez chwilę możesz odczuwać coś w rodzaju syndromu odstawienia lub dojmującej samotności. To zupełnie normalne. Toksyczni ludzie w pewien sposób uzależniają nas od siebie, ale pozbycie się ich jest drogą ku wolności tak samo, jak rezygnacja z używek.

4. Zmień optykę. Pamiętaj, że decydując się na usunięcie ze swojego życia tych osób nie oznacza, że jesteś zimny, wyrachowany i mało empatyczny. Znaczy to tylko tyle, że kochasz samego siebie i chcesz swoje życie spędzić tak, jak lubisz, z pozytywnymi, inspirującymi osobami wokół.

5. Zrezygnuj z toksycznych relacji. Jest to i łatwe, i trudne zarazem. Możesz nie odbierać telefonów, nie odpisywać na maile, usunąć daną osobę z grona znajomych na Facebooku. Możesz także pracować nad sobą tak, by pozwolić jej zostać w twoim życiu, ale na zupełnie innych zasadach. Tyle że te zasady tylko ty będziesz znać. A zatem staraj się myśleć o sobie i o innych wyłącznie dobrze, wzmocnij poczucie własnej wartości na tyle mocno, by to, co ci ludzie mówią czy też robią nie miało dla ciebie żadnego znaczenia. Popracuj także nad asertywnością. Wyobraź sobie sytuację, w której rozmawiasz z toksyczną koleżanką: mówi ona bardzo złe rzeczy o kimś, kogo obie znacie, a ty tymczasem prosisz ją by przestała lub zaczynasz tej osoby bronić. Kilka takich dialogów i gwarantuję, że znajoma znajdzie sobie inną ofiarę, której będzie sączyć swój jad do ucha.

Kiedy już wiesz, co i jak należy zrobić - może pomyślisz o znalezieniu sobie prawdziwych przyjaciół, którzy uwierzą w ciebie, będą cię wspierać, wyszukiwać rozwiązania dla problemów i mówić o innych wyłącznie dobrze? Obracanie się w takim pozytywnym kręgu dobrych i inspirujących ludzi sprawi, że wkrótce uwierzysz w siebie, swoje możliwości, poprawi się twoja kreatywność, a przede wszystkim staniesz się szczęśliwszy i zaczniesz żyć pełnią życia!

3 komentarze:

 1. Otoczenie, oraz osoby jakie przebywają z nami na co dzień, mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie, podejmowane decyzje, oraz chęć rozwoju. Dzięki dobremu towarzystwu możemy zyskać naprawdę dużo zaś jeśli będziemy tego świadomi uda nam się to wykorzystać do naprawdę wielkich celów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli otoczymy się tylko fajnymi ludźmi, to nie będziemy mieli z kim rozmawiać o negatywnych rzeczach :). Dlatego warto również chodzić na wszelkie spotkania biznesowe i networkingowe.

   Usuń
 2. Oj tak! Wampirom energetycznym mówimy NIE! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.