poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Jak zbudować swój biznes w zgodzie ze sobą


Tak wiele z nas marzy o własnym biznesie... o zajęciu, które przyniesie satysfakcję i pieniądze, nie zajmie zbyt wiele czasu i pozwoli uwolnić się z okowów etatu. Bo przecież praca na etacie powoduje frustrację. Często nie przynosi odpowiednich dochodów, zabiera czas i niszczy zdrowie.
Tymczasem własna działalność jawi się jako wybawienie od takich rozterek i od ciągłego kieratu. Chcielibyśmy, by to nowe zajęcie było w pełni satysfakcjonujące i sensowne, żebyśmy każdego kolejnego dnia mogli się w nim spełniać. Jednak najczęściej trudno się zdecydować na coś konkretnego. Marzymy, zastanawiamy się, ale nic nie przychodzi nam do głowy. I nadal tkwimy w szaro-burej rzeczywistości umowy o pracę, popadając w coraz większe zniechęcenie. Jak odnaleźć więc swoje powołanie i jaki rodzaj biznesu otworzyć?

Mam nadzieję, że kilka poniższych pytań pomoże ci ustalić, co tak naprawdę chcesz w zawodowym życiu robić, co sprawi, że będziesz szczęśliwy i spełniony.

1. JAKIE SĄ TWOJE ŻYCIOWE PASJE?

Zrób listę wszystkich czynności, które uwielbiasz robić. Posiedź trochę nad tym i przypomnij sobie naprawdę każdą rzecz. Może się okazać, że któraś z nich sprawia ci większą przyjemność, niż myślałeś. Właśnie to, co kochamy powinno być naszym głównym zajęciem. Jeśli będziesz robić to, co kochasz, co cię pasjonuje, to za jakiś czas poczujesz, że jesteś we właściwym miejscu.

2. JAK LUBISZ SPĘDZAĆ CZAS?

Jakie jest twoje ulubione miejsce? Czy jest to miasto pełne ludzi, imprezy, czy może natura, las, góry lub plaża? Czy lubisz być w centrum uwagi, z ludźmi, czy może jesteś indywidualistą i trochę introwertykiem trzymającym się na uboczu? W czasie prowadzenia działalności będziesz musiał pewne rzeczy robić codziennie i w związku z tym byłoby dobrze, by były to zajęcia, które lubisz. Jeśli jesteś zamknięty w sobie to codzienne, otwarte rozmowy z klientami mogą sprawiać ci na początku problem (na początku, bo jestem zdania, że wszystkiego można się nauczyć).

3. JAKIE WARTOŚCI CHCESZ WNIEŚĆ DO FIRMY?

Co jest dla ciebie w życiu ważne? Zdrowie i rodzina, czy może samospełnienie i sukces? Jak wyobrażasz sobie swoją firmę? Czy twoje wyobrażenia stoją w opozycji do wartości z twojej poprzedniej pracy? Rozpoczęcie działalności może być świetnym pretekstem do stworzenia fantastycznego miejsca, opartego na prawdziwych, mocnych zasadach, na ty, w co się wierzy. Dzięki temu z czasem przyciągniesz inne osoby, które współdzielą twój światopogląd oraz pasje i razem stworzycie firmę przez duże F.

4. DLACZEGO CHCESZ ROZPOCZĄĆ DZIAŁALNOŚĆ?

Co chcesz w ten sposób osiągnąć? Jakie cele przed sobą stawiasz?

Jestem bardzo ciekawa waszych odpowiedzi :).2 komentarze:

  1. Chciałabym wreszcie być bardziej niezależna pod względem finansowym. To jest mój główny cel, ale nie tylko. Chciałabym też móc sprzedawać to, co robię, czyli biżuterię hand made. Wykonuję ją tylko z naturalnych materiałów, bo uwielbiam przebywanie w naturze. Jestem raczej introwertyczką. Mam nadzieję, że sobie poradzę z prowadzeniem firmy, choć nie wiem, czy taka zamknięta w sobie osoba jak ja powinna otwierać firmę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dodałabym do tych pytań jeszcze jedno - w czym jesteś dobry. Oczywiście najlepiej jest jeśli uda nam się ze swojej pasji zrobić zródło zarobku, ale by tak się stało musimy być rzeczywiście dobrzy w tym co robimy, a do tego mieć kilka innych cech takich jak pewność siebie, determinacja w dążeniu do celu, otwartość na nową wiedzę i inne. Nie każdy się nadaje do prowadzenia własnej firmy.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.