wtorek, 23 sierpnia 2016

Pozbądź się długów i naucz świadomości finansowej


Pieniądze są potrzebne, by żyć godnie, spełniać niektóre ze swoich marzeń, móc kupić mieszkanie, samochód, kształcić siebie i swoje dzieci, dbać o zdrowie itp. To jest oczywiste i niepodważalne. Każdy człowiek potrzebuje pieniędzy, pod tym względem niczym się nie różnimy. Jednak niektórzy z nas wydają więcej niż zarabiają, wpadając w spiralę długów, z której potem ciężko się wydostać. Tymczasem są różne sposoby spłacania należności. Jednym z nich jest metoda kuli śniegowej.

Jest ona zarazem prosta, jak i praktyczna. Wystarczy spisać wszystkie swoje zadłużenia w postaci kwoty i odsetków i uszeregować je od największego do najmniejszego, a następnie przyjrzeć się swoim miesięcznym wydatkom i zastanowić, na czym można zaoszczędzić. Ta zaoszczędzona kwota powinna stanowić początek śnieżnej kuli. Od tego momentu wszystkie długi spłacamy w minimalnej, określonej przez wierzyciela racie, a do jednego z nich dodajemy zaoszczędzoną kwotę. Zaczynamy od spłaty najmniejszego zobowiązania. Dzięki temu spłacanie rat nabierze rozpędu, zupełnie jak tocząca się śnieżka, która nie dość, że puszczona w dół stoku przyspiesza, to jeszcze rośnie. Jest to fantastyczna metoda dla osób, które posiadają kilka kredytów, a do tego zobowiązania na kartach debetowych. Metodę tę opracował David Ramsey, amerykański doradca finansowy.

Spłata zobowiązań to jednak nie wszystko. Aby nie wpaść w kolejne długi trzeba nauczyć się odpowiednio gospodarować budżetem. Można to zrobić spisując wszystkie swoje miesięczne wydatki, takie jak czynsz, opłaty za media, środki przeznaczone na jedzenie, paliwo i przyjemności i rozpisując w ten sposób całe wynagrodzenie. Dobrze jest założyć sobie wcześniej jakiś cel - wakacje w egzotycznym kraju, nowy samochodów lub coś innego i w miesięcznym budżecie uwzględnić również pewną kwotę, którą możesz zaoszczędzić.

Taki plan finansowy sprawi, że zaczniesz być bardziej świadomy kwoty, którą masz co miesiąc do rozdysponowania i zaczniesz uczyć się, jak ją mądrze wykorzystać. Dodatkowo dobrze jest przestać korzystać z kart kredytowych i kupować tylko to, czego się najbardziej potrzebuje, wprowadzając tym samym zasady minimalizmu do swojego życia. Kontrola nad wydatkami, świadomość, ile pieniędzy jest odłożone i że można zaoszczędzić jakąś kwotę daje nam poczucie władzy nad swoją wolą i swoimi finansami.  

2 komentarze:

  1. Nie wiedziałam, że jest taka metoda spłacania długów, jak kula śniegowa. Bardzo to ciekawe, chętnie przeczytam o innych takich sposobach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Całe życie się czegoś nowego uczymy :). Niebawem opiszę więcej takich metod i co nieco o inwestowaniu. Pozdrawiam :)

      Usuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.