środa, 19 października 2016

Bądź życzliwa. Otwórz się na innych

życzliwość | jak być bardziej życzliwym

Współczesny świat jest tak trudny, tyle w nim przemocy i zła. Tyle pośpiechu i interesowności. Wiele osób kieruje się wyłącznie swoim dobrem, w dodatku specyficznie rozumianym. Trzeba mieć dużą dojrzałość i samoświadomość, by potrafić w dzisiejszych czasach oprzeć się egoistycznym dążeniom. Po przeciwnej stronie jest życzliwość - wspaniała cecha, która niestety dziś jest rzadkością. A będąc życzliwą skruszysz przecież niejedno kamienne serce. Czasem wystarczy tylko jeden uśmiech.


Przypomnij sobie kiedy ostatnio zrobiłaś coś dobrego dla drugiej osoby w domu lub w pracy? Jak ta osoba wyraziła wdzięczność? Co się wtedy stało między wami? Jak się poczułaś? Czy to, co zrobiłaś, zostało odwzajemnione? Kiedy ostatnio doświadczyłaś życzliwości? Co wtedy czułaś? Czy to, co otrzymałaś, zmieniło twój nastrój? Na jak długo?


Bądź życzliwy codziennie

Codzienna praktyka życzliwości jest tak samo ważna, jak bycie wdzięcznym lub uważnym. Dzięki niej osiągniesz wiele, ludzie i świat będą ci sprzyjać, będziesz postrzegana jako osoba pozytywnie nastawiona do otoczenia. Warunek jest jeden: to musi wypływać z głębi ciebie, nie może być sztuczne i udawane. Wszelki brak autentyczności zostanie przez ludzi odebrany jako fałsz.

Co możesz zrobić? Codziennie praktykuj życzliwość. Uśmiechaj się, kiedy mówisz "dzień dobry". Dziękuj, jeśli ktoś ci pomoże. Jeśli pracujesz z ludźmi otwórz się na ich potrzeby. Nawet jeśli to trudny klient. Zobaczysz, że będziesz szanowana, lubiana i doceniana. I przekonasz się, że twoje poczucie własnej wartości również poszybuje w górę :).

7 komentarzy:

 1. W swoim środowisku nawet zauważam sporo nieżyczliwości, mamy zwaśnionych sąsiadów, kłócących się członków rodziny itd., jeśli już ktoś wykazuje się życzliwością to chce coś w zamian, nieraz się z tym zetknęłam. Cieszę się, że ja nie jestem taką osobą, lubię pomagać, do ludzi podchodzę z uśmiechem i z wiarą w ich dobroć, i mimo wszystko szczere intencje. Myślę, że ten brak pozytywnych uczuć do osób trzecich, poniekąd jest częścią Naszej polskiej mentalności. Nie oznacza to jednak, że nie da się z tym walczyć, i że nie uda się tego zmienić. Trzeba tylko chcieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Życzliwość to coś tak prostego i naturalnego, a tym samym tak łatwo zapominamy o niej każdego dnia.
  Wspaniałe rady na jej praktykowanie! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Zaślepiają Nas negatywne emocje i przez to nie ma już miejsca, choćby na życzliwość.

   Usuń
 3. Moim zdaniem ludzie mają największy problem, żeby być życzliwymi dla najbliższych. Np. kiedy zostanie się potrąconym w sklepie przez kogoś obcego, mówi się "nie szkodzi, nic się nie stało", ale w domu do męża krzyczą "ty gamoniu!". Kiedy zaprasza się gości na obiad i ktoś rozleje sok na czysty obrus mówi się "to tylko rzecz, wypiorę, nie martw się", a do własnego dziecka "ale z ciebie fajtłapa" itd., mogę mnożyć przykłady, słyszę je codziennie, bo mieszkam na osiedlu rodzin z dziećmi. Muszę przyznać, że to mną wstrząsnęło i aż przyjrzałam się sama sobie i temu jak traktuję na codzień narzeczonego, a nawet psa. Na szczęście nie jest tak źle :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja przez wiele lat prawie wcale nie myślałam o sobie, tylko o innych. Wynikało to z tego, że bliskie mi osoby chorowały. Czasami trzeba wykazać wiele cierpliwości w byciu życzliwym bo nie zawsze każdy to od razu doceni. Warto jednak bo w efekcie zjednujesz sobie tym ludzi, jednych szybciej, innych później. Najważniejsze to aby ta życzliwość weszła nam w nawyk i stała się częścią nas. Wtedy nie będziemy odbierać tego jako poświęcenie dla drugiego człowieka ale coś naturalnego i każdemu będzie z tym dobrze. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis! Gdyby każdy z nas był życzliwy dla innych, żyłoby się nam o wiele lepiej i przyjemniej. Bycie życzliwym nic nie kosztuje, a daje bardzo wiele, zarówno innym osobom, jak i nam samym :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Prawdą jest. Sama to praktykuje i zachęcam innych :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.