piątek, 4 listopada 2016

Jak być bardziej cierpliwym


Współczesny świat i rozwój technologiczny przyzwyczaił nas do tego, że wszystko otrzymujemy szybko i od razu. Żądamy wszystkiego na już i to w jak najlepszej jakości. Nie lubimy sytuacji, w której nie dostajemy tego, czego chcemy natychmiast. Irytuje nas to. Dodatkowo tempo życia, które mamy narzucone powoduje, że ciągle nie mamy na nic czasu. Brak nam cierpliwości i niestety często schemat ten przekłada się na życie osobiste i relacje z bliskimi. Nie akceptujemy ociągania się ze strony partnera lub dziecka, nie tolerujemy odmowy i nie rozumiemy, że inni mają prawo do swobody myśli i własnego tempa życia. Wszystko to jedynie pogłębia frustrację. Można jedna temu zaradzić trenując bycie cierpliwym dokładnie tak samo, jak ćwiczymy fitness. Nie będzie lekko, ale trzeba zadbać o regularność i samodyscyplinę. W efekcie będziemy bardziej cierpliwi, otwarci na innych ludzi lub na zmiany oraz mniej zestresowani.

Dzięki kilku poniższym wskazówkom nauczysz się być bardziej cierpliwy każdego dnia i w każdej sytuacji.

1. Pogódź się z sytuacją
Akceptacja faktu, że nie na wszystko masz wpływ pomoże ci pozbyć się irytacji. Nie wszystko zależy od ciebie, a inni ludzie mają swoje tempo pracy i życia. Kiedy dopuścisz to do swojej świadomości automatycznie staniesz się bardziej tolerancyjny. Daj innym prawo do bycia sobą, do bycia absolutnie niepowtarzalnymi i różnymi od ciebie jednostkami. Nie możesz żądać, by byli tacy jak ty.

2. Nie przypisuj ludziom i zdarzeniom złych intencji
Jeśli akurat stoisz w korku, a spieszysz się do pracy, to nie myśl, że ktoś złośliwie blokuje drogę. Ludzie z gruntu nie są źli, a ty nie jesteś kimś tak ważnym, że ktoś inny - zupełnie abstrakcyjna osoba - chce ci zrobić na złość.

3. Pozbądź się chęci kontrolowania
Jednym ze źródeł braku cierpliwości jest chęć kontrolowania wszystkiego i wszystkich. Kiedy coś idzie nie po twojej myśli zaczynasz się denerwować, bo tak naprawdę chcesz mieć wszystko pod kontrolą. Tymczasem nie zawsze się tak da i czasem po prostu trzeba odpuścić.

4. Naucz się zarządzać czasem
Zbyt wiele zadań na raz powoduje, że twój mózg jest przeciążony, a ty tracisz cierpliwość próbując robić wszystko na raz. Spisz listę zadań do wykonania i podziel je na te najważniejsze i pilne oraz na te mniej ważne i mniej pilne. Pomoże ci to opanować chaos.

5. Naucz się czekać
To jest coś, czego dziś już prawie nie umiemy. Stoimy w kolejce w sklepie i nerwowo przestępujemy z nogi na nogę. Spieszymy się, bo musimy zrobić tak wiele rzeczy, odebrać dziecko z przedszkola, ugotować obiad, wyjść z psem na spacer, posprzątać itd. Tymczasem umiejętność czekania to wielka wartość - dzięki niej możemy cieszyć się nagrodą, otrzymaniem tego, na co czekaliśmy. Tak jak dziecko czeka na Boże Narodzenie i prezenty. Pomyśl, kiedy ty ostatnio czekałeś na Święta i jak się czułeś, kiedy one wreszcie nadeszły. Znajdź w sobie tę dziecięcą radość związaną z czekaniem.

6. Bądź wdzięczny
Wdzięczność wiąże się z posiadaniem, niecierpliwość z brakiem. To dwa opozycyjne w stosunku do siebie stany. Praktykując wdzięczność uczysz się cierpliwości, ponieważ dostrzegasz, jak wiele masz i potrafisz oraz jak wspaniałe rzeczy dzieją się w twoim życiu.

7. Znajdź odpowiednią perspektywę
Postaraj się spojrzeć na daną sytuację z szerszej perspektywy. Zadaj sobie pytanie, jaki wpływ na twoje życie ma to, co tak bardzo cię zirytowało. Czy naprawdę jest to aż tak ważne, by się denerwować?

Cierpliwość pozwala na osiągnięcie spokoju, pozbycie się chęci sprawowania kontroli i odpuszczenie w sytuacjach, na które nie mamy wpływu. To również klucz do sukcesu - nikt nie odnosi go przecież natychmiast. Wszystko to sprawia, że warto codziennie uczyć się, jak być bardziej cierpliwym. 

5 komentarzy:

 1. Ja na szczęście nie należę do tych co wszystko chcą mieć tu i teraz. Choć fakt, w dzisiejszym życiu wszyscy chcą mieć więcej i na wczoraj. Jednak kluczem do sukcesu są przemyślane działania - dobre zestawienie rad dla tych bardzo, bardzo niecierpliwych ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wielu kierowców powinno mieć karteczkę w swoim samochodzie z opisem punktu drugiego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam i takich, dla których taka naklejka mogłaby być dobrym prezentem pod choinkę :). Oczywiście ja się do nich nie zaliczam ;).

   Usuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.