poniedziałek, 2 stycznia 2017

Zdefiniuj swoje priorytety. Metoda SMART cz. I

planowanie celów | metoda SMART

To, co w życiu jest chyba jednym z największych stresorów, to albo posiadanie zbyt dużej liczby celów, albo ich całkowity brak. Mając je w nadmiarze miotasz się nie potrafiąc znaleźć właściwej drogi, a kiedy ich nie posiadasz, to masz poczucie, że życie przepływa ci między palcami. Jak ustalić swoje cele i zdefiniować priorytety?

Oto kilka kluczowych pytań, które musisz sobie sam zadać, a następnie udzielić na nie odpowiedzi.
 1. Jak chcesz, by twoje życie wyglądało np. za pięć lat? Co polepszysz, a co zmienisz? Jak będzie wyglądała twoja kariera, życie rodzinne, relacje z ludźmi, sytuacja finansowa i zdrowie?
 2. Jakie działania już dzisiaj podejmujesz, by to osiągnąć? Co z tego, co robisz, odciąga cię od tych celów?
 3. Co musisz zrobić, by osiągnąć swoje plany? Rozpisz to dokładnie, krok po kroku dla każdego ważnego celu z osobna.
Mając już określone priorytety i działania możesz przejść do metody SMART. Jest to bardzo popularny sposób pozwalający zdefiniować cele i priorytety, zarówno zawodowe, jak i osobiste. Pierwszy raz zetknęłam się z nim kilkanaście lat temu na studiach. Wtedy stosowałam metodę S.M.A.R.T. wyłącznie przy dużych projektach w branży, w której wówczas pracowałam, ale potem nauczyłam się jej używać także w innych dziedzinach. 

Jeśli ktoś jeszcze nie słyszał o analizie S.M.A.R.T., to pozwolę sobie rozszyfrować jej skrót. Generalnie interpretacji jest kilka, spotkałam się z co najmniej trzema, ale na potrzeby niniejszego tekstu posłużę się wyłącznie jedną z nich.

Metoda SMART oznacza:


S jak Szczegółowy. Postaraj się dookreślić cel tak bardzo, jak to możliwe.

M jak Mierzalny. Podziel zdobywanie celu na kilka etapów.

O jak osiągalny. Cel musi być taki, żebyś był w stanie go osiągnąć. 3 miesiące na przygotowanie się do przebiegnięcia półmaratonu startując od zera to cel nie do osiągnięcia.

R jak realny. Twój cel musi być dla ciebie satysfakcjonujący i jednocześnie powinien stanowić krok do przodu w rozwoju osobistym.

T jak Określony w czasie (ang. Team-bound). Określ datę, do której cel musi zostać osiągnięty. Pamiętaj jednak o tym, że termin ten powinien być realistyczny, żadne tam 5 kg w tydzień.

Już za kilka dni przedstawię szczegółowe omówienie tej metody. A tymczasem jestem ciekawa, czy zetknęliście się z nią gdzieś wcześniej i czy okazała się przydanym narzędziem podczas planowania celów?

12 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe porady, jeszcze się z czymś takim nie spotkałam.
  Zaraz skopiuję tekst i przetestuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przetestuj i koniecznie daj znać, jak ci poszło. Jestem ciekawa, czy ta metoda ci się przyda :).

   Usuń
 2. Metoda SMART jest rewelacyjna! Trzeba o niej głośno mówić :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A już jutro więcej o tej metodzie, więc zapraszam :).

   Usuń
 3. Metoda SMART jest bardzo fajna i sprawia, że cel staje się taki rzeczywisty, namacalny, po kolei sami układamy sobie wizję jego osiągnięcia ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o tej metodzie, ale zupełnie o niej zapomniałam :D Koniecznie muszę tu wrócić!

  OdpowiedzUsuń
 5. To dobra metoda, pozwalająca sobie zorganizować mgliste nieraz plany. Pamiętam, gdy pierwszy raz usłyszałam o niej na studiach. Ale im jestem starsza i im więcej planuję, widzę, że czasem granice czasowe celu da się przesuwać i pokonywać je o wiele bardziej brawurowo niż w początkowym zdroworozsądkowym planowaniu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że przypomniałaś o przesuwaniu granic czasowych w osiąganiu celów. Czasem czynniki zewnętrzne, niezależne od nas powodują, że możemy dany cel osiągnąć szybciej lub wręcz przeciwnie - wolniej. I nie należy się tym absolutnie stresować :).

   Usuń
 6. Często stosuję SMARTa. Ta metoda pozwala nam efektywnie zmierzać do postawionego celu. Dzięki niej możemy monitorować postępy bądź ich brak.Podczas definiowania celów pozwala je urealnić osadzić w rzeczywistych możliwościach dzięki czemu wiemy, że jesteśmy w stanie to osiągnąć- że działanie ma sens...
  Pozdrawiam,
  Odnova.net

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie to jedna z najlepszych metod planowania celów!

   Usuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.