niedziela, 1 stycznia 2017

Masz cel? Świetnie! Ułóż strategię!


Początek roku często jest idealną okazją, by postawić sobie jakiś wielki cel. Zazwyczaj wybieramy rzeczy, które jesteśmy w stanie osiągnąć i o których marzymy od dawna. Jednym z najczęstszych jest chyba zrzucenie kilku kilogramów, co kończy się zwykle jedynym wykupionym i niezrealizowanym do końca karnetem na siłownię i zarzuconą po dwóch tygodniach dietą. W takich przypadkach brakuje zarówno motywacji, jak i strategii. Dziś zajmiemy się tą drugą kwestią.

Postawienie sobie celu to pierwszy krok do jego zdobycia, ale jest jeszcze wiele kolejnych. Pytanie, które trzeba zadać, brzmi: Jak chcesz osiągnąć cel, jak masz zamiar do niego dojść? Odpowiedź na nie zmotywuje cię do samodyscypliny i wskaże pożądany kierunek. Osiągnięcie celu to nic innego jak codzienna praca, pokonywanie małych kroczków, przeskakiwanie zasadzek, gubienie drogi, wracanie na szlak i podnoszenie się po upadkach. Na pewno lekko nie będzie, ale da się zrobić. Jak?

1. Zapisz wszystko to, co możesz zrobić, by postawiony sobie cel osiągnąć.
Najlepiej ułóż to w harmonogram lub listę. Napisz pod spodem, dlaczego właśnie to, a nie coś innego wybrałeś.

2. Ustal termin. Niech będzie on realny.
Do każdego małego kroku dopasuj odpowiednią datę jego zrobienia.

3. Zrób harmonogram i powieś go w widocznym miejscu.
To cię dodatkowo zmotywuje - będziesz często mieć przed oczami to, co już zostało zrobione i to, co dopiero zrobisz.

4. Nagradzaj siebie i świętuj każdy mały sukces.
Nagroda powinna sprawić ci przyjemność, ale niech nie będzie to jedzenie ani nic, od czego łatwo się uzależnić. Możesz wybrać koncert, teatr lub choćby relaksującą kąpiel w ulubionym olejku.

5. Wyobraź sobie, jak będziesz się czuć, kiedy osiągniesz cel. 
Dokładnie sobie to zwizualizuj: jak będziesz wyglądać, co zmieni się w twoim życiu. Poczuj dumę i ekscytację, zupełnie tak, jakbyś już osiągnęła  to, co chcesz.

6. Zacznij działać! Dziś, teraz, natychmiast!
Odwlekanie w niczym ci nie pomoże. Jutro naprawdę nie jest dobrym terminem na zaczynanie czegokolwiek. Najlepszy moment na rozpoczęcie realizacji twojego celu to teraz!

12 komentarzy:

 1. Wszystko bez działania na nic się zda - dlatego popieram zwłaszcza ostatni punkt!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, nie ma siedzenia i czekania z założonymi rękoma, aż coś sprawi, że osiągniemy cel. Trzeba działać! :)

   Usuń
 2. I ja zaczynam od dzisiaj! Postanowień mam kilka, grafik ich realizacji jest w toku pisania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na koniec roku będę długowłosą fitneską, któ®a biegle włada językiem hiszpańskim...;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, to trzymam w takim razie kciuki, by udało się wszystko, co zaplanowałaś :).

   Usuń
 3. Ad. 5 ostatnio natknęłam się na celną wskazówkę, zwłaszcza na ten czas noworoczny: wyobraź sobie i już zaplanuj nagrodę, którą dostaniesz kiedy zrealizujesz plan albo wykonasz działania roczne (niekoniecznie bardzo wygórowane, mogą być po prostu zwiększenie dyscypliny i uporządkowanie pewnych spraw). Ja w poprzednim roku osiągnęłam chyba więcej niż marzyłam, wiec teraz skupiam się na normowaniu pewnych spraw, nabraniu dobrego i spokojnego tempa życia. Nagrodą będzie planowany pobyt w pewnym uroczym pensjonacie, który upatrzyłam już chyba 2 lata temu. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, nagrody zawsze działają motywująco. I wcale nie musi to być wyjątkowa, duża i kosztowna nagroda. Czasem wystarczy tylko kąpiel w ulubionym olejku lub kupno nowego lakieru do paznokci. Takie małe babskie przyjemności są najlepsze :). No i każdy sukces to przecież święto, które naprawdę warto je celebrować :).

   Usuń
 4. Wszystko ładnie i pięknie, ale jak się nie ma samozaparcia to nici ze wszystkich przygotowań, harmonogramów i wyznaczonych celów ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama jeśli coś postanowię, wprowadzam to w życie bez względu na to, czy mamy Nowy Rok, czy zwykły dzień. Chociaż dla większości z nas jest to najlepszy moment żeby w ogóle zacząć działać:D Dla mnie ogromną motywacją jest przede wszystkim wsparcie bliskich;) Bardzo przydatne porady. Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz świetne podejście :). Najlepszym czasem do działania jest tu i teraz, nie trzeba czekać aż do Nowego Roku ;).

   Usuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.