czwartek, 5 stycznia 2017

Zaplanuj swoje cele. Metoda SMART cz. II

metoda SMART | cel specyficzny | cel mierzalny | cel realistyczny


"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć". Napoleon Hill
Najpopularniejszą metodą określania celów jest metoda SMART, którą omówiłam krótko w poprzednim poście. Teraz chciałabym rozwinąć nieco temat i opisać dokładnie tę metodę. W praktyce jest ona bardzo łatwa do zastosowania, niemal intuicyjna, co sprawia, że cieszy się ona sporą popularnością. Co zatem warto wiedzieć o określaniu celów metodą SMART?

Co to znaczy cel specyficzny i mierzalny?

Oba ta terminy zwykle idą ze sobą w parze, zwłaszcza kiedy cele przekładają się na konkretną liczbę pieniędzy lub kilogramów wagi. Nieco trudniej jest, kiedy do osiągnięcia jest na przykład kreatywność, asertywność lub inna cecha osobowości czy charakteru. Wtedy możemy zastosować skalę od 1 do 10 lub dookreślić cel. Jak to zrobić? Odpowiedz sobie na pytanie, co dla ciebie oznacza np. bycie kreatywnym. Może to być liczba namalowanych obrazów, ilość artykułów napisana w ciągu miesiąca lub ilość pomysłów.

Jeżeli chcesz, możesz nawet narysować wykres, na którym będzie zobrazowany przyrost twoich celów w skali roku lub innego okresu czasu. Na niektórych ludzi, szczególnie tych posiadających ścisły, analityczny umysł taki wykres działa bardzo dobrze. Jeśli należysz do grona osób, dla których liczy się wynik i które muszą mieć przed oczami efekt końcowy, to taki wykres będzie bardzo przydatny dla ciebie.

Co oznacza cel osiągalny i realistyczny?

Osiągalny to taki, który będziesz w stanie wykonać mając do dyspozycji posiadane przez siebie narzędzia, takie jak doświadczenie, kompetencje, cechy charakteru, wiedzę czy też praktyczne umiejętności. Realistyczny to z kolei taki, który nie jest zbyt trudny do osiągnięcia i nie pozostaje w sferze odległych w czasie i przestrzeni marzeń. Zarobienie miliona w ciągu miesiąca nie jest ani osiągalne, ani realistyczne, natomiast nauczenie się języka i zdanie egzaminu certyfikującego w ciągu roku, przy założeniu, że będziesz na naukę poświęcać cztery godziny tygodniowo jest jak najbardziej realne.

Oczywiście nie zachęcam cię tym samym do ustawienia sobie zbyt nisko poprzeczki - nie, nie, cel może, a nawet powinien być ambitny, jednak mimo wszystko trzeba patrzeć na niego realnie. Jeżeli chcesz koniecznie zarobić wspomnianą kwotę, to podziel swoje plany na mniejsze, które będziesz mógł zrealizować w odpowiednim czasie. Rok lub kilka lat wydają się tutaj bardziej na miejscu.


Jak to jest z tym terminem osiągnięcia celu?

Często formułujemy nasze cele w oparciu o konkretny termin, na przykład "zrzucę 20 kg w ciągu trzech miesięcy". Nie dość, że mamy tutaj negatywnie sformułowane zdanie, to jeszcze narzuciliśmy sobie czas, którego wcale nie musimy dotrzymać i to z całkiem obiektywnych powodów. Wyobraź sobie sytuację, kiedy dopada cię jakaś choroba. Jesteś uziemiona w łóżku przez tydzień. Nie możesz trenować, dieta idzie w odstawkę. Termin przestaje być osiągalny i rodzi się w tobie frustracja. Lepszym celem byłoby utrzymanie zdrowej diety i ćwiczeń lub też założenie, że będziesz ćwiczyć trzy dni w tygodniu po półtorej godziny. Dzięki temu także osiągniesz wymarzoną masę ciała, ale bez narzucania sobie sztywnych ram czasowych.

Pomyśl też o tym, co będzie później, kiedy zrealizujesz swoje zamiary. Warto wtedy postawić sobie za cel utrzymanie wagi poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia - bezterminowo. Ostatecznym terminem osiągnięcia celu wcale nie musi być więc konkretna data, a jedynie moment, w którym będziesz mógł powiedzieć "zrobiłem wszystko, by cel osiągnąć, wdrożyłem wszystkie możliwe strategie".

Nie ważne, ile razy będziesz zmieniać strategię, nie ważne, jak długo będziesz realizować swój cel. Ważne jest jedynie to, by się nie poddawać i nigdy nie przestać próbować. A do postawienia celu możesz użyć właśnie metody SMART lub GROW, którą opiszę w kolejnym poście.

7 komentarzy:

 1. Ja w notesie spisałam sobie cele, czas, który przeznaczam na ich realizację i ważność w skali 1-10 :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozwój bardzo mnie interesuje,
  jak pewnie każdą duszę...
  Walcze tylko cały czas ze swoim ego
  dzięki za wskazówki które pomogą
  czekam na grow :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówisz i masz: https://rozwoj-i-cele.blogspot.com/2017/01/jak-zaplanowac-cele-model-grow.html :)

   Usuń
 3. SMART tylko z pozoru jest bardzo prostym narzędziem. Gdy omawiam SMART na warsztatach - wszyscy na poczatku rozumieją, a potem... mało kto w praktyce potrafi skalibrować cel jako mierzalny. SMART jest świetnym narzędziem, ale wymaga praktyki w stosowaniu

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.