poniedziałek, 13 marca 2017

Czy potrafisz szanować siebie?

jak nauczyć się szanować siebie, szacunek do siebie

Tyle się mówi o miłości własnej, o zdrowym egoizmie. Uczymy się kochać siebie, akceptować swoje wady i zalety, ale czy potrafimy okazywać sobie szacunek? Katowanie ciała drakońskimi dietami, toksyczne związki, nieodpowiednia praca i nałogi to tylko niektóre z objawów braku szacunku do samego siebie. Jeśli wymagasz szacunku od innych, to musisz zacząć od siebie. Musisz zmienić sposób myślenia i zacząć traktować siebie jak najlepszą przyjaciółkę lub przyjaciela. Jak to zrobić?


Nie zadowalaj się byle czym

Pamiętaj, że zasługujesz na wszystko, co najlepsze. Obojętnie czy rzecz dotyczy życia osobistego, zawodowego czy czegokolwiek innego. Kiedy negocjujesz wynagrodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie podawaj najniższej stawki. Doceń siebie, swoje umiejętności i wiedzę. Szanuj czas, jaki poświęciłeś na poszerzenie swoich kompetencji. Masz prawo domagać się odpowiedniej kwoty, masz prawo być dobrze traktowana w pracy, masz prawo do dobrego związku z kochającym cię człowiekiem.

Wybacz sobie

Żeby szanować siebie takim, jakim jesteś teraz musisz wybaczyć sobie błędy z przeszłości, jakiekolwiek one by nie były. Myślę, że czasem wybaczenie sobie samemu jest trudniejsze niż komuś innemu, ale jest również bardzo potrzebne, by się rozwijać. Czasu nie cofniesz, ale jeżeli tylko możesz, to napraw to, co zrobiłeś i nigdy już do tego nie wracaj.

Przebacz innym

Ból i smutek sprawiają, że koncentrujemy się na tym, co było. Skupianie się na przeszłości i rozdrapywanie ran nie sprawią, że pokochamy siebie. Wręcz przeciwnie, czasem zaczynamy zastanawiać się, ile naszej winy było w tym, co nas spotkało. Tylko prawdziwie wybaczając jesteśmy w stanie zacząć pielęgnować w naszych sercach miłość do siebie i innych.

Znajdź pozytywnych ludzi

W myśl powiedzenia "z kim przestajesz, takim się stajesz". Niestety bycie w kręgu negatywnych osób sprawia, że przejmujemy ich sposób myślenia. By zacząć akceptować i szanować siebie należy otaczać się wyłącznie pozytywnymi ludźmi, takimi którzy nie narzekają, mają plany, marzenia, a przyszłość widzą w pozytywnych barwach.

Bądź uczciwy

Zarówno wobec siebie, jak i innych ludzi. Na pewno masz jakieś swoje zasady, swój system wartości. Jeśli zdarzy ci się wystąpić przeciwko nim, to bądź szczery ze sobą, nazwij to, co zrobiłeś. Nie mydl oczu samemu sobie. Szanuj się. Bądź uczciwy wobec innych osób. Nie kłam, nie oszukuj, żeby nie mieć sobie nic do zarzucenia.

Dbaj o ciało i umysł

Twoje ciało jest twoim najlepszym przyjacielem. Zadbaj więc o nie. Odżywiaj się zdrowo, chodź na badania profilaktyczne, sprawdzaj skład kosmetyków. Nie stresuj się, bądź aktywny fizycznie, naucz się odpoczywać. Ćwicz koncentrację, ucz się nowych rzeczy, znajdź miejsca, rzeczy i strony w internecie, które cię zainspirują. Dużo czytaj. Im więcej wiesz, umiesz, im bardziej się rozwijasz, tym bardziej jesteś pewny siebie.

Mów o sobie tylko pozytywnie

Chwal siebie, ilekroć uda ci się osiągnąć coś, co sobie zaplanowałeś. Mów o sobie z szacunkiem. Nie utożsamiaj się ze swoim wewnętrznym krytykiem. Spróbuj codziennie rano powtarzać w głowie pozytywne afirmacje na swój temat, na przykład wspaniałą "kocham i akceptuję siebie". Zmień błędne przekonania o sobie i zastąp je prawdziwymi.

Nie porównuj się z innymi

Kiedy myślisz, że inni są lepsi od ciebie, to trudno będzie ci szanować się. Zawsze będziesz czuć się gorszy. Pomyśl jednak, że nikt nie ma idealnego życia, każdy ma mniejsze lub większe problemy, każdy musi pracować, każdy choruje, każdego spotkają małe i większe szczęścia i nieszczęścia. Skup się na tym, co ty masz, na własnej niepowtarzalności zamiast na brakach.

Poznaj siebie

Kiedy wiesz, kim jesteś tak naprawdę, łatwiej ci szanować siebie. Odkrywanie prawdy o sobie to proces, który trwa przez całe życie. Codziennie stajemy wobec nowych sytuacji, z którymi przychodzi nam się zmierzyć i codziennie odkrywamy coś nowego. Znając siebie, swoje pragnienia, wartości, zachowania i wiedząc, czego możemy się po sobie spodziewać jesteśmy skłonni bardziej się szanować i akceptować takimi, jakimi jesteśmy.

7 komentarzy:

 1. Bardzo cenne rady... Myślę, że każdy ma coś w tym zakresie do poprawienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wpis idealnie wpasował się w całokształt dzisiejszego dnia, zwłaszcza "Nie zadowalaj się byle czym". Odbyłam rozmowę o pracę, podczas której zaproponowano mi takie "wynagrodzenie", że w ułamku sekundy nauczyłam się asertywności :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mądre rady. W teorii też jestem super. Tylko w praktyce gorzej. Czasem łapie się na tym, że za dużo od siebie wymagam i gdzieś tam zapominam o o dbaniu o siebie. A przecież to podstawa sukcesu, szczescia i spokoju ducha :)

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo madry tekst. Polecam wszystkim

  OdpowiedzUsuń
 5. Post jest super

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny , mądry post. Zgadzam sie z zasada ''nie porównuj sie do innych''. Ale tych zasad trzeba sie uczyć od dziecka. Ja moje dzieci uczę takich zachowań.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, z tym szacunkiem, miłością do siebie nie jest tak łatwo. Myślę, że większość osób wynosi takie słabe poczucie własnej wartości z dzieciństwa, ze szkoły lub domu. I duży wpływ mają też wszystkie programy telewizyjne, gazety i uroda poprawiana w programach graficznych. Poruszałam jakiś czas temu podobną kwestię w poście http://mega-pozytywna.pl/jak-zaakceptowac-siebie/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.