poniedziałek, 12 czerwca 2017

Czy jesteś osobą multipotencjalną?

Co to znaczy być osobą multipotencjalną?

Masz tak wiele pasji, że nie wiesz, którą wybrać, której się poświęcić? Gdy ktoś pyta o twoje hobby to zacinasz się na chwilę, bo nie wiesz od czego zacząć? Nie przejmuj się tym, nie musisz wcale mieć tylko jednego najważniejszego hobby w życiu, możesz mieć ich więcej i nimi wszystkimi się cieszyć. A to dlatego, że zapewne jesteś osobą multipotencjalną. 

Gdybym miała wypisać wszystkie moje ulubione zajęcia i zainteresowania, to na pewno zaczęłabym od gór i wspinania. Oprócz tego wielką radość czerpię z pisania różnego rodzaju tekstów. I z aktywności outdoorowych. Interesuje mnie psychologia, biologia, ziołolecznictwo, historia sztuki etc. Kocham czytać. Skończyłam studia filologiczne, ale potem zainteresowałam się kreowaniem wizerunku i marketingiem. W życiu zawodowym robiłam wiele różnych rzeczy starając się łączyć to, co kocham z tym, co świetnie mi wychodzi. Organizowałam więc imprezy literackie i targi, sprzedawałam książki, zajmowałam się marketingiem w e-commerce, a teraz prowadzę sklep internetowy. Tak, w zasadzie e-biznes to też moja pasja. Jakiś czas temu robiłam biżuterię, a teraz chciałabym nauczyć się malować. Jeżdżę na nartach, a dzięki skitorom mogę wyjechać poza trasę i być naprawdę wolna. W okolicy mojego miasta powstało ostatnio wiele ciekawych ścieżek enduro, a że kiedyś sporo jeździłam po śląskich lasach, to zamierzam spróbować na nich swoich sił. Kiedyś próbowałam uczyć się latać na paralotni, skończyło się tylko na siniakach, ale i tak było fajnie. Mam wiele różnych pasji i ciągle dochodzą nowe. Czy fakt, że nie poświęcam się jednej z nich świadczy, że coś ze mną nie tak?

Wszystkie hobby są równie czasochłonne. A znalezienie kompromisu między nimi, czyli odpowiednie podzielenie swojego czasu i zaangażowania powoduje ból, frustrację i sprawia, że rozmieniamy się na drobne

Do tego dochodzi jeszcze poczucie winy potęgowane przez bliskich i przez znajomych. No bo jak to tak, nie żyjesz tylko z jednego zajęcia, ale z kilku? To niezrozumienie naprawdę boli. Ja nie mam pomysłu, co będę robić za 10 lat, gdzie będę, w którą stronę pod względem zawodowym się skieruję, co mnie zainteresuje. A tymczasem społeczeństwo niejako wymaga ode mnie, żebym wybrała jedną rzecz i zajmowała się nią do końca życia. Nie potrafię tak.

To normalne, że osoby takie jak my czują się napiętnowane. Ale też zupełnie niesłusznie, ponieważ mamy prawo mieć wiele zajęć, mamy prawo próbować wszystkiego, zawijać do różnych portów bez wiązania się na stałe z jednym z nich. 

Czasem znalezienie kompromisu pomaga, tak jak to jest u mnie w chwili obecnej. Jednak liczę się z tym, że za jakiś czas mogę znaleźć inne zajęcie, w którym będę dobra tak samo jak w obecnym. Bo to nieprawda, że tylko poświęcając się czemuś w 100% możemy stać się perfekcyjni w swoim fachu. Perfekcja nie jest dobra. Ważniejsze jest to, ile z siebie dajemy i jak bardzo wykorzystujemy nasze talenty i umiejętności. Nie muszę wiedzieć wszystkiego o e-commerce, żeby sprzedawać, tak samo jak nie muszę mieć własnej domeny i pięknego szablonu, by tworzyć dobre treści na bloga.

Kiedy podczas rozmowy kwalifikacyjnej słyszę "Proszę powiedzieć nam coś o sobie", tudzież "Czym się pani interesuje poza zawodowo?", to mam ochotę wstać i wyjść. Wiem, jakie są oczekiwania rekrutującego: chciałby usłyszeć standardową formułkę typu "lubię czytać książki" albo coś równie banalnego. Nie chcę pracować w firmie, w której pożądany pracownik to taki, który ma wąskie horyzonty, taki powielony przez kalkę szary człowiek, który relaksuje się siedząc przed telewizorem. Wolę miejsca, w których stawia się na kreatywność, nieszablonowość i innowacyjne rozwiązania. Osoba mutipotencjalna świetnie się tam sprawdzi.

Dzięki połączeniu kilku zainteresowań i umiejętności można stworzyć całkiem dobrze prosperującą firmę. Warto też znaleźć kogoś podobnego do nas, z kim będziemy mogli pracować. Takie multipotencjalne kontakty skutkują ciekawymi pomysłami na świetne i dochodowe biznesy.

Mnogość moich zainteresowań zawsze była czymś, o czym nie lubiłam mówić. Nie chwaliłam się wiedzą. Nie chciałam uchodzić za osobę przemądrzałą. Pytania o hobby odbierałam z lekkim zażenowaniem i nigdy nie wiedziałam, co odpowiedzieć. Na ogół wybierałam jeden temat i o nim mówiłam. Dopiero kiedy obejrzałam wystąpienie Emilie Wapnick na TED, zrozumiałam, że mieć wiele pasji to nic złego, podobnie jak fakt, że nie musimy całego życia zawodowego poświęcić na jedną pracę. Jeśli jesteś osobą multipotencjalną, to koniecznie powinieneś to zobaczyć:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie za każdy pozostawiony komentarz. Wasze komentarze dodają mi wiary, że to, co piszę jest interesujące i pomocne.