piątek, 7 lipca 2017

Dlaczego przyciągam wiecznie ten sam typ partnera?

Dlaczego przyciągam wiecznie ten sam typ partnera?

Czemu ciągle wybieram podobne kobiety lub mężczyzn? Dlaczego własnie taki, a nie inny typ mi się podoba? Z jakiego powodu jeden mężczyzna mnie zafascynuje a inny już nie? Psychologowie szukają odpowiedzi na to pytanie we wzorcach, jakie wynieśliśmy z dzieciństwa, gdy tymczasem znana antropolog Helen Fisher uważa, że wyborem życiowego partnera rządzą... nasze hormony.

Ta bardzo ciekawa koncepcja powstała w wyniku wieloletnich badań antropologicznych. Opiera się ona na przekonaniu, że każdy z nas posiada pewien typ hormonalny, w zależności od tego, jaka substancja u nas dominuje. Jest typ estrogenowy, testosteronowy, serotoninowy oraz dopaminowy.

Typ dopaminowy
Osoba, u której tego hormonu jest najwięcej należy do odkrywców, ma otwarty umysł, lubi przygodę, wyznaczanie nowych ścieżek, jest ciekawa ludzi i świata, kocha adrenalinę i ruch. Szuka kogoś o podobnych zainteresowaniach, spontanicznego, z kim będzie mogła dzielić swoje szalone życie pełne przygód. Jeśli zwiąże się ze spokojnym domatorem, to szybko się znudzi i zacznie szukać nowego partnera. Bywa, że jej związki nie są trwałe i są jedynie krótkotrwałymi romansami.

Typ serotoninowy
Posiada go osoba obowiązkowa, sumienna, wytrwała, która żyje według ustalonych przez siebie lub innych ludzi reguł i zasad. Nie lubią spontaniczności i przygody, wolą żyć zgodnie z planem. Doskonale czują się z podobnymi sobie osobami, z którymi łączą je podobne postrzeganie świata i sposób na życie. Są zaprogramowane na stałe, długoletnie związki.

Typ estrogenowy i okscytocynowy
Sympatyczni, ufni, lubią się opiekować innymi. Jednocześnie mają skłonność do depresji, melancholii i obwiniania się. Odrzuceni, pogrążają się w rozpaczy. Z drugiej strony na ogół są empatyczni i dobrze funkcjonują w relacjach z innymi ludźmi. Szukają swojego przeciwieństwa, osób u których dominuje testosteron (wbrew pozorom nie są to tylko mężczyźni).

Typ testosteronowy
Zdecydowanie najmniej empatyczni, chłodni, o analitycznych umysłach. Lubią rywalizować i mogą stawać się dominujące w związkach. Porzuceni, w skrajnych przypadkach, mogą reagować przemocą i chęcią zemsty. Na partnerów najczęściej wybierają typ estrogenowy - ich całkowite przeciwieństwo.

Tyle jeśli chodzi o Helen Fisher i jej badania. Jednak często widzimy, że w życiu nie wszystko jest czarno-białe, a większość z nas balansuje gdzieś na pograniczu każdego z tych typów hormonalnych. Na przykład nawet jeśli lubimy przygodę i adrenalinę, to nie przeszkadza nam to w byciu empatycznymi i żyjącymi w zgodzie z własnymi wartościami. 

Jestem ciekawa, jaki typ u was dominuje? A może jesteście gdzieś pomiędzy? Albo cała ta antropologiczna terminologia w ogóle do was nie przemawia?

10 komentarzy:

 1. Ja jednak jestem za tym, że w życiu wszystko nie jest czaro-białe.. i jednak podobne przyciąga podobne.
  Tak jak ktoś marzy o idealnym partnerze i się dziwi, że go nie może znaleźć. Może dlatego, że sam ma spore braki w poczuci własnej wartości, jest kontrolujący, itd? Dlaczego osoba "idealna" miałaby się z kimś takim związać? Ona chce kogoś na swoim poziomie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz sporo racji, często ludzie szukają kogoś idealnego, zamiast "na miarę". Tymczasem ideały nie istnieją, więc nawet jeśli o kimś tak myślimy, to po czasie łatwo o rozczarowanie.

   Usuń
 2. Chyba pierwszy raz spotykam się z takim podejściem. Tak na podstawie tego to widzę u siebie mieszankę mieszankę typu dopaminowego i estrogenowego. Raczej na czarne i białe nie da się tego rozdzielić ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zauważyłam, że ja wybieram za każdym razem zupełne przeciwieństwo poprzedniego partnera, więc chyba jestem wyjątkiem od reguły.

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie sie to nie sprawdza, bo kazdy z mych partnerow i mezow jest zupelnie inny. No tak wielu to ich nie bylo, ale jednak :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz stykam się z takimi badaniami. Jejku i najbardziej swój opis przypasuje do typu estrogenowego, obym tylko faktycznie nie związała się z moim przeciwieństwem. Zdecydowanie wolę wolnych duchów :P

  OdpowiedzUsuń
 6. O kurczę, to niesamowite! Od zawsze zastanawiał mnie fenomen łączenia się ludzi w pary typu - on brutal, ona zastraszona, ciągle się nim martwiąca. Nie do końca wiedziałam, jak to działa i nie słyszałam o takim podziale. Świetne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hmm hormony mają bardzo duży wpływ na nas, ale bardziej bym poszła tutaj w kierunku psychologii i podświadomości. Po prostu wiąże się to z czymś co nam jest znane i dlatego wydaje się dobre i bezpieczne ale niekoniecznie faktycznie tak musi być w ostatecznym rozrachunku. Niemniej jednak szukamy podobnych mężczyzn. Na pewno też zapach, gestykulacja, tembr głosu itp. też mają ogromne znaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam wrażenie, że jestem wielkim miksem, a sam temat doszukiwania się prawidłowości w hormonach jest o tyle zaskakujący, że ich poziom w niektórych organizmach bardzo się waha :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się, dużo w tym prawdy - każdy z nas jest mieszanką hormonów i jeden z nich zawsze dominuje

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za wszystkie dodane komentarze. Dodają mi wiary, że to co piszę jest inspirujące i pomocne.